Duch wielkiego pisarza w Lipcach Reymontowskich.
W listopadzie 1924 roku Wł. St. Reymont za powieść „ Chłopi” otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Wyróżnienie zostało przyjęte z ogromnym entuzjazmem, a mieszkańcy Lipiec Reymontowskich nie kryli dumy, że zapisali się na kartach literatury światowej. W dniach 28 – 29 września 2024r. w Lipcach, mimo upływu lat, odczuwało się znowu ducha wielkiego pisarza. Fundacja im. Wł. St. Reymonta z/s w Lipcach Reymontowskich oraz Fundacja im. Władysława Reymonta z Kanady zorganizowały galę połączoną z sympozjum naukowym poświęconym pisarzowi. W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz administracji państwowej i samorządowej województwa łódzkiego, Grupy PKP, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Nasz Reymont”, Ogólnopolskiego Klubu Szkół Reymontowskich oraz przedstawiciele wielu instytucji i mieszkańcy gminy Lipce Reymontowskie.
Patronat nad uroczystością przyjęło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Infrastruktury oraz Marszałek Województwa Łódzkiego.
Szczególnym momentem uroczystości było przekazanie przez Prezesa Kazimierza Chrapki muzeum w Lipcach Reymontowskich pakietu oryginalnych listów i pocztówek pisanych przez Reymonta. Ten wyjątkowy dar Polonii kanadyjskiej dla polskiej kultury wzbogaci dotychczasowe zbiory Muzeum Regionalnego im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich i za kilka tygodni będzie udostępniony zwiedzającym. Uroczysty akt przekazania podpisali: Kazimierz Chrapka – Prezes Fundacji im. Władysława Reymonta z Kanady, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożena Żelazowska, Mirosław Belina – Starosta Skierniewicki, prorektor KUL-u – prof. dr hab. n. med. Michał Zembala oraz Jerzy Kabat – Prezes Zarządu Fundacji im. Wł.St. Reymonta z/s w Lipcach Reymontowskich.
Należy zaznaczyć, że cała korespondencja Władysława Stanisława Reymonta została już opracowana i wydana drukiem w Polsce. Jedynie 16 kartek pocztowych i 6 listów, które zostały w 1975 roku przekazane Fundacji im. Wł. Reymonta w Kanadzie na życzenie siostrzeńca pisarza Jana Załęskiego, były do tej pory nieznane w naukowym środowisku literackim, zdeponowane w archiwum Fundacji w Kanadzie. Zostały opracowane i wydane w formie albumowej w języku polskim, angielskim i francuskim.
Przekazany Polsce dar narodowy ma duże znaczenie dla historii literatury, rozwoju nowych form literackich, dla propagowania kultury polskiej w świecie. To nie tylko prestiż dla przechowującej je instytucji, a także wyzwanie – by gromadzić wartościowe zbiory, w należyty sposób się nimi opiekować, zapewniając im bezpieczeństwo, a jednocześnie dbając, by znajdowały się stale w kręgu zainteresowania czytelników, wydawców, badaczy.
Podczas uroczystości nie zabrakło odznaczeń, wyróżnień, dyplomów – w tym „Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla działaczy ruchu reymontowskiego. Otrzymali je również członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Nasz Reymont – prezes stowarzyszenia Anna Wojciechowska, członkowie Mirosława Lechowska, Hanna Nagórek, Ewa Dylewska.
Na zakończenie uroczystości goście zostali podjęci uroczystym obiadem i specjalnie przygotowanym okazjonalnym tortem z dekoracją wizerunku Noblisty Reymonta
Cieszymy się, że obchody stulecia wielkiego wydarzenia przebiegały w Lipcach Reymontowskich. To tutaj toczy się akcja „Chłopów”, tu jest centrum rzeczywistości, którą potrafił odkryć, docenić i przenieść na karty powieści Władysław Stanisław Reymont. Przyszły Noblista zapisał w czerwcu 1888 roku w notesie swoje motto: „Powinienem rzecz przedstawić prosto, krótko, jasno, co razem będzie naturalnie. […] Życie powinno się przedstawiać takim, jakim jest, a nie takim, jakim być powinno”.
Serdecznie dziękujemy i gratulujemy Państwu Kabatom i mieszkańcom Lipiec za pielęgnowanie dziedzictwa narodowego i przekazywanie go następnym pokoleniom. Byliśmy zaszczyceni, mogąc wziąć udział w tak wartościowym wydarzeniu. Dziękujemy za wiele wspaniałych przeżyć podczas świętowania stulecia przyznania Wł. St. Reymontowi literackiej nagrody Nobla.
Notatkę sporządziła: Teresa Balcerzak